Bolest paty bývá nejčastěji způsobena patní ostruhou. Za bolest na zadní straně paty může Haglundova exostóza (kostěný výrůstek v horní části paty) nebo obtíže s Achilovou šlachou. Na zevní straně paty můžou bolest způsobit šlachy probíhající za zevním kotníkem. Bolest vnitřní strany paty je důsledkem plochonoží či útlaku nervů v této oblasti.
Jedná se úponovou oblast na patní kosti pro svaly plantární aponeurózy. Tyto svaly mohou být ve zvýšeném napětí (například po dlouhodobém stání, běhu, chůzi po tvrdém povrchu či v nevhodné obuvi) a tím způsobují bolesti patní ostruhy.
Příčina je tedy ve svalech plosky nohy, jejich zvýšeném napětí. Při vyšetření lze narazit na zvýšený odpor měkkých tkání, ale i na blokády jednotlivých kostí nohy, zvláště kosti patní a hlezenní. Souvislosti lze nalézt i ve vzdálenějších oblastech jako je blokáda hlavičky kosti lýtkové, blokáda křížo-kyčelního skloubení, ve svalovém řetězci celé dolní končetiny.
Významnou roli hraje i nožní klenba, podélná i příčná. Její chování při statické zátěži (stoji), ale i při dynamické (chůzi, vstávání). Zdánlivě fyziologická klenba nohy se může propadat a způsobovat přetížení svalů a následnou bolest.
Základem fyzioterapie je vyšetření a odhalení příčiny obtíží. Manuální zásahem se ošetřují měkké tkáně, svaly, odstraňují blokády kůstek nohy.
Nezbytný je nácvik úkonů pro autoterapii. Tou je uvolnění svalů přetížených a aktivace svalů oslabených cvičením. Stimulace receptorů plosky nohy, které informují centra mozku o povrchu, po které chodíme. Následně se zlepší zpětná vazba ke svalům nohy. Cvičení je zaměřeno na nácvik malé nohy, obnovení úchopové funkce nohy, aktivaci podélné a příčné klenby.
Na odlehčení paty a přetížených svalů nohy, podporu klenby nohy je možné aplikovat kineziotape.
Vhodné je nosit obuv s měkkým došlapem pod patou. Do bot se používají stélky a podpatěnky silikonové, gelové, které tlumí nárazy paty na podložku. Důležité je vyvarovat se chůzi po tvrdém terénu.
Nohy nás celý život nosí a je třeba jim věnovat potřebnou péči.