aboutme articles articles_arrow breadcrumbs-arrow burger contact cross down-arrow footer-arrow footer-tribound footer_ftfigure footer_wd header-logo-small home left-arrow location news offer order pageup-arrow right-arrow

ACT – akrální koaktivační terapie

Autorkou metody ACT je slovenská fyzioterapeutka PhDr. Ingrid Palaščáková-Špringrová, Ph.D.,  působící v Čechách. Metoda vychází a staví na principech metody Roswithy Brunkow. Některé její vybrané principy dále rozvíjí.

Metoda využívá vzpěru o akra – tzn. kořeny dlaní a pat. Výsledkem vzpěru je napřímení páteře. Cvičení vychází z poloh motorického vývoje dítěte, jak statických tak dynamických přechodů z jedné polohy do druhé. Zúročuje principy motorického učení, opakováním cvičení, uvědomění si polohy, pohybu, změnami úhlového nastavení končetin, zrakovou kontrolou.

Využití metody

Metodu lze použít u širokého spektra diagnóz při postižení pohybového aparátu z důvodu traumatologického, chirurgického, ortopedického, neurologického, gynekologického, urologického.

Cvičení je vhodné pro děti od kojeneckého věku, děti předškolního a školního věku, dospělé, seniory. Jako prevence bolestí pohybového aparátu, součást tréninku sportovců.

Postup terapie

Cvičení začíná nastavením klenby nohy, ruky a vzpěrem o tyto akrální části. Dojde k napřímení páteře ve statické poloze, které je nutné udržet i při dynamickém přechodu z jedné polohy do druhé. Vzpěr o akra rukou a nohou je reálný (tzv. uzavřený kinematický řetězec) či imaginární, v prostoru (otevřený kinematický řetězec).

Podpůrně lze zasáhnout manuálními technikami, utlumit svalové řetězce s vyšším svalovým napětím. Aktivovat a nabudit svaly v útlumu.

Pohybových vzorů a jejich přechodů je využito při automobizaci páteře. Lze v nich aplikovat strečinkové cvičení statické
i dynamické.

V akutním stadiu je použita poloha, která neirituje, upozaďuje bolest, je úlevová a při níž lze napřímení páteře docílit.

Postupně se přechází k vyšším vývojovým pozicím. Z polohy lehu na zádech, břiše, boku k nízkému a vysokému šikmému sedu, polohy na čtyřech (kleku), nákrokům, stoji a chůzi. Tyto polohy s dosažením napřímení páteře jsou zařazovány a vyžadovány v denních aktivitách jedince.

Pohybové vzory jsou vybrány tak, aby je bylo možné aplikovat a využít v běžných denních činnostech a těch, které jedinec využívá nejvíce. Vstávání z lehu a sedu, nastavení polohy sedu a stoje při práci, pracovních stereotypů, tréninkových technik.

K zafixování, zautomatizování pohybu je potřeba denního cvičení, nejméně po dobu 8 týdnů.