Manuální lymfodrenáž je speciální technika zaměřená na povrchový mízní systém. Pomáhá odtoku lymfy do lymfatického řečiště a dále do krevního oběhu. Podporuje látkovou výměnu, imunitní systém, odvádí nahromaděné toxické látky. Využívá se u edémů vrozených, získaných, u poškození mízního systému po úrazech, po operacích, po nádorových onemocnění, u celulitidy.
Při manuální lymfodrenáži vytváří terapeut mírný tlak dlaněmi, prsty ve směru odtoku lymfy k lymfatickým uzlinám. Tlak je jemný, šetrný, ale přitom dostatečně silný, aby ruce terapeuta neklouzaly pouze po kůži a přitom nestlačovaly hlubší struktury (fascii, sval, kost). Hmaty nad lymfatickými cévami vedou ke stimulaci posunu mízy k hlavnímu mízovodu, který ústí do horní duté žíly v blízkosti srdce. Tím se míza dostává do krevního řečiště. Terapie začíná ošetřením spádových lymfatických uzlin. Rychlost a rytmus manuální terapie je pomalý, čímž se otevírají mízní uzliny a mízní cesty pro vypuzení lymfy směrem k horní duté žíle. Pomalý rytmus současně aktivuje vegetativní nervový systém, a to parasympatikus, který navozuje celkovou relaxaci pacienta.
Manuální lymfodrenáž lze provést částečnou nebo celkovou. Částečná lymfodrenáž je aplikovaná dle místa poškození lymfatických cév. Na horní či dolní končetiny, záda, břicho, hrudník, krk a obličej. Celková manuální lymfodrenáž navozuje regenerci organismu po zátěži, zvýšuje imunity a fyzickou kondici.
Celková manuální lymfodrenáž trvá až 210 minut. Částečná lymfodrenáž trvá většinou 60 minut.
K podpoře a nastartování lymfatického systému se doporučuje série 8 terapií v průběhu 4 až 8 týdnů, tzn. 1-2x týdně.
V udržovací a chronické fázi lze provádět celkovou manuální lymfodrenáž 1x za 3 až 4 týdny.
Lymfodrenáž je v indikovaných případech doplňována bandážováním, nošením kompresivních pučoch, kompresivního rukávu.
Důležitá je pohybová aktivita, přiměřená chůze, celkové cvičení. Pohyb lymfy v mízních cévách je stimulován pohybem svalů, dechovými pohyby hrudníku a změnou vnitrobřišního tlaku.
Manuální lymfodrenáž lze doplnit přístrojovou lymfodrenáží. U ní se využívá kompresních návleků (rukávů, kalhot, vesty…) a systémů komor uvnitř návleků, kde dochází k postupné změně tlaku.